Gå till huvudinnehållet

Stort investeringsfokus på hållbarhet och säkerhet

Sveriges Bostadsrättsrapport 2025

Det rådande säkerhetsläget fortsätter att påverka landets bostadsrättsföreningar, och när det kommer till framtida investeringar är säkerhet ett viktigt område.

Säkerhet och hållbarhet i fokus för framtidens investeringar

Bland styrelsemedlemmarna uppger en betydande andel att de planerar säkerhetsrelaterade investeringar inom de närmaste fem åren som övervakningskameror, låsta grindar och elektroniska passagesystem. Samtidigt fortsätter hållbarhet vara det största investeringsområdet. Den mest efterfrågade infrastrukturen är laddstationer för elbilar, som nästan var fjärde styrelsemedlem planerar att investera i. Nytt för i år är däremot att 16 procent av styrelsemedlemmarna svarat att de planerar att investera i digitala lösningar och AI-teknik.

Trivseln och kunskapen ökar i styrelsen

Jämfört med 2024 har både trivsel och känslan av kunnighet ökat bland styrelsemedlemmarna. Uppfattningen att styrelsen får för mycket klagomål har samtidigt minskat avsevärt. Däremot har andelen som svarat att de inte trivs i sitt styrelseuppdrag fördubblats och en fjärdedel av styrelsemedlemmarna upplever att de inte är tillräckligt kunniga. Närmare fyra av tio styrelsemedlemmar, 37 procent, uppger dessutom att de är missnöjda med styrelsens representation i dag. Trots detta visar årets rapport att en klar majoritet av styrelsemedlemmarna skulle rekommendera andra att engagera sig i styrelsearbetet. Detta tyder på att engagemanget, och viljan, att påverka föreningens framtid fortsatt är starkt.

Skulle du rekommendera andra att sitta i en BRF-styrelse?

Graf: Ja 80%, Nej 11%, Vet ej 9%.

Hur ser du på din roll som styrelsemedlem?

Jag trivs bra i min roll 50 %

Jag är tillräckligt kunnig i min roll 44 %

Jag tycker inte att jag kan tillräckligt mycket i min roll 25 %

Jag tycker det är för mycket jobb/tidskrävande 18 %

Jag trivs inte i min roll 16 %

Jag tycker att det klagas för mycket på styrelsen 6 %

Vet ej 2 %

SBC - David Gutierrez - Marknad- och försäljningschef

Vi ser en klart positiv trend, i och med att trivseln i bostadsrättsstyrelserna ökar, samtidigt som klagomålen minskar. Det finns dock fortfarande potential för ytterligare förbättring. Får styrelsemedlemmarna rätt verktyg och vägledning kommer de att känna sig mer självsäkra – vilket underlättar deras arbete, och ökar deras välbefinnande. En kunnig styrelse, som gör informerade och genomtänka val och investeringar, bör dessutom minska klagomålen från resterande medlemmar i föreningen.

David Gutierrez, Marknad- och försäljningschef på SBC

Vad tycker styrelsen att föreningen borde prioritera mer idag?

Graf: Hållbarhet 63%, Digitalisering 38%, Säkerhet 31%, Gemenskap 25%, Annat 6%, Inget 2%.

Inom vilket område kommer er styrelse att behöva mer kompetens framöver?

Graf: Energi 30%, Ekonomi 29%, Juridik 26%, Teknik 23%, Underhållsplanering 23%, Renoveringar och ombyggnationer 23%.

Vilka av följande investeringar kommer ni att göra inom en femårsperiod?

Vilka av följande investeringar kommer ni att göra inom en femårsperiod?

Ikon. Digitala lösningar.

16 %

Digitala lösningar och AI-teknik

Ikon. Låsta grindar.

16 %

Låsta grindar

(som håller ovälkomna personer utanför)

Vill din förening förvaltas av oss på SBC?

Är du nöjd med styrelsens representation idag?

Graf: Ja 58%, Nej, för få unga 19%, Nej, för få äldre 16%, Nej, för få män 12%, Nej för få kvinnor 6%, Vet ej 5%.
Illustration. Sol över bostadsrättsförening.

37 % är missnöjda med styrelsens representation.

Sveriges Bostadsrättsrapport 2025

Välj kapitel i Bostadsrättsrapporten